Emerytura górnicza – co to za świadczenie?
Emerytura górnicza to specjalna forma emerytury, przyznawana osobom związanym z branżą górniczą lub energetyczną, które osiągnęły wiek emerytalny. Górnicy i pracownicy energetyczni mogą skorzystać z tego świadczenia, gdyż ich praca jest bardzo niebezpieczna i wiąże się z wyjątkowymi ryzykami związanymi z zawodem.
Kto ma prawo do emerytury górniczej?
Prawo do emerytury górniczej przysługuje wszystkim pracownikom sektora górnictwa i energetyki, którzy ukończyli wiek 50 lat i posiadają co najmniej 25 lat stażu pracy. Od 1 stycznia 2022 r. wymagane będzie co najmniej 26 lat stażu pracy. Świadczenie to przysługuje również osobom, które ucierpiały w wyniku wypadku przy pracy lub chorobie zawodowej związanym z pracą w kopalni lub elektrowni.
Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby otrzymać emeryturę górniczą?
Aby otrzymać emeryturę górniczą należy złożyć wniosek w urzędzie przechowującym dokumentację pracowniczą poprzez formularz elektroniczny lub papierowy. Wymagane dokumenty to: zaświadczenie o zatrudnieniu i stażu pracy, dokumenty potwierdzające pracę w kopalni lub elektrowni, dokumenty medyczne potwierdzające chorobę zawodową lub wypadek przy pracy.
Czy emerytura górnicza przysługuje tylko górnikom?
Nie, emerytura górnicza przysługuje nie tylko górnikom, ale również pracownikom energetycznym zatrudnionym w elektrowniach związanych z wydobyciem węgla oraz pracownikom zakładów przemysłu chemicznego związanego z produkcją nawozów sztucznych. Ważne jest, aby w toku pracy było wykonywane zadanie związane z pracą w trudnych i szkodliwych warunkach oraz zawierało działania zabezpieczające ochronę zdrowia i życia.